Johannes

Żywe, Pszeniczniak, Johannes, Koźlak, Grand Imperial Porter: Piątka z Browaru Amber na 20-lecie

fot JJD/kuflowa.pl
fot JJD/kuflowa.pl

Na stole stanęła piątka z Ambera, a ja stanąłem przed problemem rozważnej konsumpcji. Rozważnej, aby rozważyć każdą kroplę tego daru Pomorza.

Na każdej butelce specjalny kapsel i jubileuszowy kołnierzyk z informacją o 20-leciu browaru. Każda brunatna butelka ma ponadto dwujęzyczny wytłoczony napis — „Browar Amber specjalność regionu / regional speciality”. Ale już etykiety w innym stylu i fasonie, a i zawartość za każdym razem inna.

Czytaj dalej


Johannes: Piwo, które lepiej pozostawić w butelce

Piwo Johannes (Fot. Grzegorz Miś/Kuflowa)
Piwo Johannes (Fot. Grzegorz Miś/Kuflowa)

Przemierzając stoiska na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa, natrafiłem na nieznaną mi dotąd propozycję Browaru Amber – piwo Johannes. Od razu przypomniał mi się podpijany jeszcze od taty Hevelius Kaper produkowany przez zamknięty już browar w Gdańsku Wrzeszczu. Choć byłem młodym człowiekiem, kiedy kosztowałem to piwo, to zapamiętałem jego głęboki i intensywnie słodowy smak, równoważony stosunkowo duża mocą owego trunku. Późniejsze przejęcie produkcji przez Grupę Żywiec oczywiście nie wpłynęło dobrze na Heveliusa i od tego czasu niemal zapomniałem o piwach heveliusopodobnych. Zachęcony wspomnieniami z młodości zakupiłem Johannesa licząc, że "smak dzieciństwa" powróci. Nie powrócił. Czytaj dalej