Raciborskie Jasne Pełne - piwo dla miłośników słodu

Piwo Raciborskie Jasne Pełne (Fot. Grzegorz Miś/Kuflowa)
Piwo Raciborskie Jasne Pełne (Fot. Grzegorz Miś/Kuflowa)

Raciborski Browar Zamkowy to kolejny warty polecenia browar niekoncernowy (celowo nie używam nazwy "regionalny", gdyż, jak słusznie wskazał Paweł Rybicki, ta nazwa jest dość nieostra i nadużywana). Flagowym piwem tego browaru jest piwo jasne pełne, co jest w zasadzie normą w polskich warunkach. Jako że wpisuję się w stereotypowy model polskiego piwosza i na co dzień pijam takie właśnie jasne "standardy", postanowiłem wypróbować Raciborskie Jasne Pełne ("Klasycznie Warzone") i podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami.

Jak głosi dumny napis na kontretykiecie Raciborskiego: "My piwo tworzymy, inni je produkują". Jeśli nieco poszperamy po stronie internetowej browaru, dowiemy się, że istotnie piwo jest warzone w naturalny sposób: ze słodu, wody, drożdży i chmielu. Metody warzenia opracowane podobno zostały jeszcze w XIX wieku przez piwowarów niemieckich. Warzenie odbywa się w kotłach ze stali kwasoodpornej i miedzi, fermentacja przebiega w otwartych kadziach a leżakowanie trwa miesiąc czasu i odbywa się w tankach. Czyli wszystko cacy - zero koncernowych koncentratów i tankofermentorów. Tak jak lubimy.

Ze strony internetowej dowiedzieć się można, że Raciborskie Jasne Pełne to piwo w stylu pils. Co do tego mówiąc szczerze mam wątpliwości, gdyż pils to z reguły piwo z przewagą goryczki chmielowej albo przynajmniej równoważące słodowość i goryczkę. Tymczasem Raciborskie jest piwem zdecydowanie słodowym i bardziej klasyfikowałbym je jako lager.

Już po otwarciu wyczuwalny jest przyjemny, słodowy, lekko słodkawy zapach. Nasycenie dwutlenkiem węgla jest raczej delikatne, a piana szybko opada. Jak twierdzą producenci, piwo nasyca się CO2 w sposób naturalny, podczas leżakowania. Pierwsze łyki mogą być zaskoczeniem dla tych, którzy przyzwyczajeni są do goryczkowego piwa. I fanom goryczki Raciborskiego raczej nie polecam, bo jej tam nie uświadczą. Piwo jest za to mocno treściwe i bardzo silnie słodowe. Wręcz zdumiewająco słodowe jak na 12% ekstraktu. Tłumaczy to poniekąd fakt, że posiada jedynie 5% alkoholu (bliżej dolnej granicy jak na polskie warunki). Przy takim ekstrakcie nietrudno odgadnąć, że fermentacja piwa jest przerywana w odpowiednim momencie – tak aby drożdże nie przefermentowały cukrów do końca. Dzięki temu Raciborskie zachowuje swój słodowy charakter.

Pomimo silnej słodowości Raciborskie nie jest za słodkie, choć lekka słodycz jest wyczuwalna. Pije się je przyjemnie do samego końca, choć mam wątpliwości, czy nadawałoby się do dłuższej biesiady. Na jednym raczej poprzestaniemy.

Ciekawostką jest fakt, że Raciborskie Jasne Pełne jest piwem pasteryzowanym. Dowodzi to jedynie faktu, że pasteryzacja w żaden sposób nie przeszkadza w zrobieniu naprawdę dobrego piwa. W drugą stronę – brak pasteryzacji nie sprawia też wcale, iż piwo będzie genialne.

Reasumując, polecam Raciborskie Jasne Pełne wszystkim miłośnikom słodowych smaków, a także tym, których od piwa odstrasza gorycz.

Piwo: Raciborskie Jasne Pełne
Browar: Browar Zamkowy Sp. z o.o.
Ocena: 4,5/5

, , , , , , ,

Komentarze

 1. Rybitzky pisze:

  Potwierdzam, Raciborskie jest bardzo dobre, nie tylko te jasne, ale też np. nowe Rżnięte.

 2. palaj pisze:

  Właśnie pije po raz pierwszy raciborskie klasycznie warzone i od razu nasuneło mi się porównanie w smaku do piwa lubuskiego które kilka razy piłem no już pare miesięcy temu.Bardzo dobre piwo.Osobiście to bardzo lubie takie słodowe piwa wiec stad moj zachwyt.Polecam

 3. Tomasz_q pisze:

  Jeżeli ktoś chce goryczki w piwie raciborskim, to polecam Raciborski Pils (zielona etykieta) - jest tam jej naprawdę sporo!

 4. raciborzanka pisze:

  polecam również Raciborskie Miodowe lub Zielone! ;) za Miodowym szczególnie przepadają dziewczyny xD

 5. mercury 261 pisze:

  polecam również piwo Twierdzowe też z Raciborza bardzo dobre w zasadzie to mój ulubiony browar .Polecam wszystkim .

 6. Kozbeer pisze:

  a moze tak raciborskie mocne ??

 7. piwosz pisze:

  również polecam raciborskie twierdzowe

 8. michał pisze:

  właśnie piję to piwo i szału nie ma zwykła perła jest lepsza i tańsza pozdrawiam

 9. beata kalisz pisze:

  Witam browar spożywam zazwyczaj gdy słonko promykuje a ja czuję się pięknie zmęczona aktywnym wypoczynkiem. Przyznaje dzisiaj jako pierwszy raz zamoczyłam usta w tym piwie i ...... coz mogę rzec mniam i poooolecam

 10. marcin m pisze:

  jasne - mega smaczne

 11. Koneser pisze:

  Jak najbardziej piwo odpowiednie na imprezę na cały wieczór. Ostatnio nad Turawą wychyliłem 9 zacnych Klasycznych Raciborskich i melanż był epicki

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>