Piwna zagadka: Czemu Niemcy kochają Żywca?

Żywiec (fot. PR/kuflowa.pl)
Żywiec (fot. PR/kuflowa.pl)

Wiele razy mijałem Goerlitz nie zatrzymując auta – i to był błąd. Kiedy bowiem zdecydowałem się zwiedzić to miasto, odkryłem jakie jest piękne. Ale o urokach Goerlitz (w tym i piwnych) napiszę w kolejnym tekście. Dziś krótko o pewnym odkryciu, a raczej spostrzeżeniu – że nasi zachodni sąsiedzi pałają dziwną miłością do piwa Żywiec.

Najpierw był ogromnie zaśmiecony dziedziniec Domu Wójta – jednego z najstarszych obiektów w Goerlitz zamienionego w coś jakby mieszkania socjalne albo akademiki. Zaznaczam – tam nie było brudno, że tak powiem, permanentnie. Dosyć spory plac wyglądał za to, jak po sporej imprezie. I może właśnie skutki piąteczku (była bowiem sobota około południa) oglądałem.

Wśród pustych butelek przeważały te po stosunkowo tanim (ale całkim dobrym) niemieckim piwie Javer Pilsner. Znalazły się też jednak puszki po Żywcu. Cóż, nic dziwnego, polska granica kilkaset metrów dalej, pomyślałem.

Kilkanaście godzin później siedziałem w restauracji zamku Czocha (położonego trochę na południowy-wschód od Zgorzelca). Zamek piękny, jedzenie w nim zacne, a i piwo dobre – bo przegląd produktów z pobliskiego Browaru Lwówek. Wycieczka starszych panów z Niemiec chciała jednak tylko jednego piwa – Żywca. Nie interesowało ich próbowanie lokalnego specjału. Widząc moje zdziwienie pani kelnerka wyjaśniła, że „Wszyscy Niemcy uwielbiają Żywca i zawsze go zamawiają”.

Opowiedziałem o tym swojemu tacie, który dobrze zna Niemcy, a ten potwierdził – jeśli jakiś znajomy Niemiec pił polskie piwo, to właśnie Żywca. Czemu akurat to piwo wybierają nasi zachodni sąsiedzi – nie wiem? A może ktoś z Was wie?

, , , ,

Komentarze

  1. Jurgen pisze:

    Wir lieben Zywiec, bo jest pyszny!

  2. Gall Anonim pisze:

    No to chyba nie są to prawdziwi Niemcy albo piwo żywieckie jest zupełnie inne niż w Polsce. Żywca to ja piłem w PRL'u jak udało się go gdzieś ustrzelić. Jeszcze w latach 90' dopóki styropian nie sprzedał browaru to całkiem dobrze smakował. Obecnie na ciężkim kacu go nie ruszę. Zresztą żadnego koncerniaka.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>