Pomarańczowa kontrowersja z Browaru na Jurze: Ju-Rajska Pomarańcza

Ju-rajska Pomarańcza (fot. PR/kuflowa.pl)
Ju-rajska Pomarańcza (fot. PR/kuflowa.pl)

Pełne naturalnych składników piwo o słodkim smaku cytrusów budzi kontrowersje wśród piwnych blogerów. A może inaczej, kontrowersję wzbudzić może stwierdzenie, że piwo to jest smaczne, ponieważ większości piwnych smakoszy ono nie smakuje. Patrząc jednak na miejsce uwarzenia napoju, nie dziwi mnie inny, słodki smak piwa. Browar na Jurze nie boi się bowiem eksperymentów i próbuje trafić w gusta tych, którzy klasycznego piwa nie lubią.

Ju-Rajska Pomarańcza intryguje już w momencie zakupu, wystarczy przeczytać skład napoju. Skórka pomarańczy, miód, olejek pomarańczowy, syrop malinowy, kwasek cytrynowy. Poza smakowymi dodatkami, do stworzenia piwa użyto słodu Pilzneńskiego, pszenicznego, chmielu Marynka, Citra, Amarillo.

Zaintrygowana takim piwem, które wydało mi się od razu „szyte pod kobietę” bez zastanowienia je kupiłam i czym prędzej spróbowałam. Pierwsze odczucia są dziwne. Przede wszystkim czuć bowiem syrop malinowy. Potem na języku pojawia się cytrusowa rześkość. Smakowe doznania kończy chmielowa goryczka. Ta ostatnia jest niezwykle delikatna i przyćmiona pierwszymi smakami. Wszystkie smaki jednak bardzo dobrze się uzupełniają tworząc orzeźwiającą, lekko ciężkawą, słodko-kwaskową kompozycję.

Sprzedawca rekomendując Pomarańczę wspominał o grapefruitowym posmaku, tego jednak w napoju tym nie znalazłam.

Ju-rajska Pomarańcza jest idealna dla „piwoszy” takich jak ja czyli nie-koneserów. Nie rozkładam napoju i jego chmielowości na czynniki pierwsze. Piwo ma mi po prostu smakować i tak jest z tym od Browaru na Jurze.

A skąd kontrowersje? Może stąd, że - mam wrażenie - właścicielki Browaru na Jurze chcą odczarować piwo. Szukają smaków, które mogą spodobać się osobom, które niekoniecznie przepadają za gorzkimi trunkami. Nie chcę nikogo szufladkować, jednak trudno nie mieć wrażenia, że to piwo głównie dla kobiet i o takiego odbiorcę panie Piątek chcą walczyć. A że wielu piwoszy - mężczyzn sobie uzurpuje jedyne prawo do wyznaczania, które piwo jest dobre (bo ma dużo chmielu i jest gorzkie, aż usta wykrzywia) to inna sprawa. Ju-rajską Pomarańczę na pewno nie raz jeszcze wypiję.

Nazwa: Ju-Rajska Pomarańcza
Browar: Browar na Jurze
Ocena: 4.5/5

, , , , , , , , ,

Komentarze

  1. Piotrek pisze:

    właśnie spróbowałem...mają rozmach, do piwa które smakuje jak lepszy radler sypią Amarillo i Citrę..

  2. NedRyarson pisze:

    Great beer. Especially early on a sunny day

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>