Kristal Weizen z browaru Sulimar: Co się kryje za kontrowersyjną etykietą?

Sulimar Kristal Weizen (fot. AM/kuflowa.pl)
Sulimar Kristal Weizen (fot. AM/kuflowa.pl)

O piwarch browaru Sulimar z Piotrkowa Trybunaskiego pisaliśmy już na Kuflowej jakiś czas temu. Nie była to jednak recenzja, ale post dotyczący afery. Większa konkurencja miała kopiować etykiety AleBrowaru. Ale czy ktoś z was usiadł na poważnie do serii Alter Beer i spróbował tego, co kryje się w butelce? Sprawdziłem jedno z piw: Kristal Weizen.

Kto z was pobiegł do Żabki lub Fresh Marketu, kiedy usłyszał o aferze etykietowej? Zastanawiałem się, czy przeciętny konsument w ogóle zauważył podobieństwo. Bądźmy szczerzy: gdyby ktoś „nawiązał” do etykiet Żywca...Wtedy byłby skandal na całą Polskę. Z całym szacunkiem do dorobku, receptur, etykiet (całego konceptu) i roli AleBrowaru...Im więcej się będzie o nim mówiło, nawet w nieprzyjemnym kontekście, tym lepiej. Powinni skorzystać z tej fali.

Etykiety – jeśli miały nawiązywać – są dla mnie bez większego polotu, o tekstach na kontretykiecie nie wspomnę. Dość o tym – chodziło przecież o spróbowanie piwa, poza tym medialnym szumem. Trafił do mnie Kristal Weizen – w dość parny, duszny dzień zdawał się idealnym kandydatem do otworzenia. Oto efekt degustacji.

Piana obfita, ale szybko opada. Nawet bardzo szybko. Przejrzyste, przyjemne dla oka. Nasycenie spore – grube bąble wędrują do góry z werwą. Aromat dość nikły, mało pszeniczny jak dla mnie. Przez moment nawet wyczuwalna pewna pilsowość. Po ogrzaniu dochodzi lekki banan, lekkie szampańsko – winne nuty.

Dość słodki nektar. Sprawia przez to wrażenie ciężkiego napitku. Ambiwalentne uczucia – z jednej strony to na polskim rynku nowość (poprawcie mnie jeśli się mylę – myślę o stylu: filtrowanej pszenicy). Z drugiej strony jestem raczej fanem pszeniczniaków bardziej bogatych w bukiecie. Jest w nim pewna winność, lekka owocowość, pewne skojarzenia z winem musującym. Pomyślałem, że to może być dobra propozycja dla piwoszek (podobno panie upodobały sobię Kristala i Valkirę z serii Alter beer).

To nie jest piwo wybitne – rzecz jasna. Mało inwazyjne, zbyt mało ciekawe – brakuje mi tam jakichś dodatkowych nut – może pewnej ziołowości – które przyciągnęłyby uwagę. Kristal Weizen niczego więcej nie wnosi. Jest przeciętnym napojem, za bardzo dobrą cenę, ale jeśli nie jest ona dla kogoś faktorem przy zakupie, to pewnie i ten argument da się zbić. Daję 3/5 – bo wypiłem i przez moment poczułem zadowolenie. Pytanie tylko: po co to całe zamieszanie z etykietami, skoro samo piwo nie jest aż tak złe?

Nazwa: Kristal Weizen
Browar: Sulimar
Ocena: 3/5

Piotrek Gawliński - przewodnik po Pradze, od 2008 roku w jednym z najbardziej inspirujących miejsc świata, gdzie stara się rozwijać turystykę alternatywną, przede wszystkim w piwnym ujęciu.

baner500k

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>