Pils z Gościszewa: odświeżanie klasyki

fot. PG/kuflowa.pl
fot. PG/kuflowa.pl

Kwiatowość, rabatka w aromacie. Lekko ciemniejsza barwa. Piana, którą się nie nacieszyłem. Znaki rozpoznawcze pilsa, który proponuje browar Gościszewo ("pierwszy prywatny, rodzinny i rzemieślniczy browar w Polsce"). Panuje moda na single hopy, do których używa się raczej amerykańskich, nie niemieckich odmian. Nie rozumiem chyba niemieckich chmieli, więc staram się ostatnio o pewne "rekolekcje" w tym temacie.

W aromacie kwiatowość, ziołowość - ostatnio tak mocno odczuwałem ją w saison Kissmeyera - Duńczyk dodał tam suszonych kwiatów...Jeśli dobrze pamiętam. Piłem to piwo dawno, ale wspomnienie wciąż jest wyraźne i mocne. Ale tu zdziwienia być nie może - do tego single hopa użyto niemieckiej odmiany chmielu Hallertauer Mittelfrüh. Projekt "odświeżenia" pilsa w założeniu bardzo ciekawy: do chmielenia został zaproszony jeden z blogerów - Tomasz Janiak (Browarnik Tomek).

Mam skojarzenia z Das IPA Pinty, a także ich Oki Doki... Cóż powiedzieć: lekko mnie od tego piwa wykręciło po pierwszym łyku. Znów przerost formy nad treścią. Czekałem na zmianę po ogrzaniu. Pojawia się lekka kwaskowatość, która jest przyjemną odmianą. Goryczka lekko zalega na języku, ale raczej nie nazwałbym jej nieprzyjemną, wg etykiety to tylko 37 IBU - trzeba się zgodzić. Jest pewna chlebowość - muszę dodać, ale czy to jakoś strasznie zmienia profil tego piwa?

Projekt fajny, ale znów kończę piwo niezadowolony. Wchodzę do sklepu z piwem, widzę ciekawą, czytelną etykietę, na niej interesujące założenia... Pozytywnie pobudzony zasiadam do degustacji i znów otrzymuję produkt, którego nie rozumiem... Jest dla mnie zbyt mało pijalny jak na pilsa, zbyt mało ciekawy aromatycznie i smakowo, choć czuć z tego piwa, że miało być manifestem innego podejścia do chmielenia. Mogę mieć tylko na nadzieję, że do kogoś to trafi, bo każdy eksperyment wzbogaca nasz rynek i motywuje innych do innowacji.

Nazwa: Pils Single Hop Hallertauer Mittelfrüh
Browar: Browar Gościszewo
Ocena: 2.5/5

Piotrek Gawliński - przewodnik po Pradze, od 2008 roku w jednym z najbardziej inspirujących miejsc świata, gdzie stara się rozwijać turystykę alternatywną, przede wszystkim w piwnym ujęciu.

baner500k

, , , , ,

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>