Smaki lata: Bojan Strażackie: Najlepsze polskie piwo tego lata?

Bojan Strażackie (fot. PG/kuflowa.pl)
Bojan Strażackie (fot. PG/kuflowa.pl)

Można już stracić orientację jeśli chodzi o strażackie piwa z Bojanowa. Nie należy Strażackiego mylić z Toporkiem. Browar Wielkopolski w Bojanowie postanowił wypuścić lżejsze piwo, chmielone amerykańską odmianą Amarillo. Doszły mnie słuchy, że Strażackie jest idealnym lagerem na lato. Musiałem sprawdzić przy grillowaniu.

Niefiltrowany lager, 11-tka, 5 % alkoholu. Ma być lekki, odświeżający. Po lekturze krótkiego opisu na stronie internetowej Bojana, dowiaduję się, że piwo jest chmielone aż 4 chmielami: Marynka, Lubelski, Amarillo, Sybilla. No właśnie – szkoda, że nie można dowiedzieć sie tego juz z etykiety. Ta wypada chyba gorzej od etykiety Toporka. Tam było więcej konsekwencji, ten żółty kolor...nie wiem z czym to mam skojarzyć. Mundury strażackie? Raczej elementy odblaskowe na kombinezonach...

Mętnie, pięknie się prezentuje. Piana średnia, nasycenie też. Piękny złota barwa, bardzo letnie, słoneczne skojarzenia. Aromat ciekawy od samego początku – jeszcze przed przelaniem do szkła. Aromatycznie piwo nie ma nic wspólnego z lagerem. Lekka owocowość, po ogrzaniu kwiatowość, „rabatka”, która niejednego mogłaby odstraszyć. Bardzo przyjemny aromat, wyważony. Przebija się też bardzo lekka słodowość. Przyjemniejszy aromat niż w Toporku.

W smaku: lekkość, kwiatowość, bardzo niska goryczka, przykryta przez kwiatowo – owocowe nuty. Wielkiej cytrusowości w nim nie czuć, nie przesadzono. Bardzo pijalne. Pierwszą butelkę pochłonąłem w kilkadziesiąt sekund. Wysycenie jest wyczuwalne, co jeszcze podnosi stopień orzeźwienia.

Można spokojnie wypić z gwinta. Świetnie komponowało się z grillowanym mięsiwem, sałatkami, bagietką. Strażackie w bezpośrednim pojedynku zmiotłoby wszystkie pospolite eurolagery, bez względu na to, czy pite w upale, czy w chłodniejsze dni.

Nazwa: Bojan Strażackie
Browar: Bojanowo
Ocena: 4.5/5

Piotrek Gawliński - przewodnik po Pradze, od 2008 roku w jednym z najbardziej inspirujących miejsc świata, gdzie stara się rozwijać turystykę alternatywną, przede wszystkim w piwnym ujęciu.

baner500k

, , , , , , , ,

Komentarze

  1. hmmm pisze:

    Skusilem sie na zakup tego piwa i powiem jedno......najgorszy szajs jaki pilem. Probowaly wypic 3 osoby i......wyladowalo w zlewozmywaku. Zdecydowanie odradzam ten wynalazek

  2. smakosz pisze:

    do strażackiego nie trzeba przywyknąć, wchodzi od pierwszego łyczka, bardzo smaczne i udane piwo

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>