"To nie wygląda jak piwo". Ale wygląda, jak Ale Browar? Piwna aferka z Żabką w tle

fot. PR/kuflowa.pl
fot. PR/kuflowa.pl

Takiej sprawy jeszcze w polskim piwnym światku nie było. Mały, lecz ceniony AleBrowar zasugerował, że większa (chociaż nie koncernowa) konkurencja z Sulimaru stworzyła serię piw z etykietami kopiującymi styl AleBrowaru właśnie. Być może sprawą zajmą się sądy i prawnicy, oceniając, czy doszło do plagiatu. Gdyby jednak decydowali klienci, wyrok byłby jednoznaczny.

Dyskusję o etykietach rozpoczął sam AleBrowar umieszczając na swoim facebookowym profilu zdjęcie swojego piwa Rowing Jack zestawionego z piwem Polski Chmiel uwarzonym dla sieci Żabka i Freshmarket przez browar Sulimar. Wpis AleBrowaru natychmiast zdobył wielką popularność, zbierając tysiące lajków oraz setki udostępnień i komentarzy. Internauci deklarowali, że widzą podobieństwo i oburzali się na Sulimar.

Okazuje się przy tym, że nie chodzi o jedno piwo. W Żabkach pojawiła się seria pięciu piw Sulimaru Alter Beer w etykietach z charakterystycznymi rysunkami.

A czy AleBrowar ma szanse w ewentualnym procesie przeciwko Sulimarowi lub Żabce? Być może całkiem spore. Jak wyjaśnia nam Jolanta Grześkowiak, prawnik z wrocławskiej kancelarii Lex Ursulus:

Jeśli AleBrowar pozwie twórców tych piw, sąd wyznaczy biegłego (lub biegłych), którego zadaniem będzie porównanie etykiet piw Sulimaru oraz AleBrowaru i stwierdzenie, czy doszło do naruszenia własności intelektualnej.

Czy do procesu dojdzie, nie wiadomo. Nie wiadomo też, jaki będzie marketingowy skutek wprowadzenia etykiet naśladujących, czy też nie, AleBrowar. Być może cała sprawa to tak naprawdę spór małego środowiska. Czym bowiem jest AleBrowar nadal wie tylko ułamek klientów. I oni niezbyt się przejmą, skąd wziął się pomysł na etykiety.

Inna sprawa, że już mogłem zaobserwować reakcję klienteli Żabki na serię Alter Beer. Kiedy przyglądałem się butelkom, jacyś panowie – ewidentnie koneserzy piw z Żabki i Freshmarketu – stwierdzili:

To w ogóle nie wygląda jak piwo!

I schylili się do najniższej półki wygrzebywać butelki Tyskiego.

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>