Polskie piwo podbija Niemcy. Tyskie i Żywiec w każdym sklepie

fot. PR/kuflowa.pl
fot. PR/kuflowa.pl

Ekipa Kuflowej odwiedziła ostatnio Berlin. Wrażeń sporo, jak to w metropolii o bogatej historii (nie tylko) piwnej. Jednak o niemieckim piwie później. A dziś o tym, co nas szczególnie zaskoczyło – czyli o bardzo szerokiej obecności produktów polskich browarów nad Szprewą.

Od razu zaznaczam – chodzi o polskie piwa koncernowe. Nie liczcie, że napotkacie w Berlinie na coś w rodzaju Ciechana lub Fortuny. Nasze browarnictwo reprezentują zwykle Tyskie, Warka, Żywiec i – nie wiedzieć czemu – Tatra.

Lecz czy może to dziwić? W polskich marketach także nie uświadczymy piw z małych zagranicznych browarów (no, może czasem). Dominują produkty koncernów – bo koncerny mają więcej pieniędzy na promocję i logistykę.

I polskie koncernowe piwa są naprawdę szeroko obecne w niemieckich sklepach – od tych specjalistycznych (to akurat dziwne i smutne) po sieci dyskontów i hipermarketów. Są też powszechnie obecne w knajpach – w typowym berlińskim kebap-barze można zakupić polskie piwo po ok. 1,70 euro.

W sklepach ceny są znacznie niższe i tak naprawdę nie odbiegają zbytnio od polskich. Razem z pfand (kaucją) za szklaną butelkę, nie zapłacimy więcej, niż 1 euro w sklepie w centrum miasta i 75 centów w markecie na przedmieściach. Najtańsza jest, rzecz jasna, Tatra – w Kauflandzie butelka kosztuje 57 centów wraz z kaucją.

, , , , , , , , ,

Komentarze

 1. Anonim pisze:

  Sylwia Strocka ukradła wam artykuł i wykorzystała wasze zdjęcie:

  http://www.hotmoney.pl/nabiezaco/Polskie-piwo-w-Niemczech-jest-tansze-niz-u-nas-a34282

  Warto się sądzić kary za wykorzystanie cudzej własności intelektualnej na szczęście są wysokie w Polsce.

 2. jojek pisze:

  Najlepsze piwo to TYSKIE ma nie powtarzalny Smak to po prostu RARYTAS

 3. Anonim pisze:

  Tyskie to koncernowe pomyje

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>