Miejsca sprzyjające piwoszom: Chmielarnia na Twardej w Warszawie

Chmielarnia (fot. SS/kuflowa.pl)
Chmielarnia (fot. SS/kuflowa.pl)

Wchodząc do Chmielarni, znajdującej się przy ul. Twardej w Warszawie trzeba wykazać się wiarą w opinie na temat lokalu. Aby dostać się do piwnicy, w której ulokowano knajpę, trzeba przejść przez hall Polskiego Związku Wędkarskiego. Starsi panowie rozprawiający o szczupakach i karasiach nie powinni jednak nikogo odstraszyć. Niektórych mogą zniechęcić, ale moim zdaniem dodają wizycie w Chmielarni swoistego smaczku.

Kiedy już zdamy test i zejdziemy na dół, znajdziemy się w krainie pełnej pysznych (acz nienachalnych) zapachów. Piwoszy od wejścia kusić będzie lodówka pełna butelkowanych skarbów, tylko iście odporni dojrzą z boku bar z kilkunastoma wystającymi kranami, z których serwowane są najprzeróżniejsze piwne szaleństwa.

O piwnym bogactwie lokalu napiszą jeszcze na Kuflowej ci, którzy je docenią bardziej. Ja skupię się na jedzeniowej podróży, którą kucharz Chmielarni dla nas wyczarowuje. Lokal serwuje kuchnię tajsko-nepalską, w wydaniu bardzo prostym acz nieziemsko smacznym. W menu lokalu każdy znajdzie coś dla siebie, są i zupy, i dania z drobiu, ryb czy jagnięciny. Nie zapomniano także o tych, którzy za mięsem nie przepadają – warzywne cuda na pewno zaspokoją ich głód.

W czasie wizyt na Twardej staram się próbować za każdym razem czegoś nowego. Niezmiennie jednak zamawiaam herbatę Masala – najlepsza, jaką miałam okazję próbować. To jest jednak początek – Ryba balti, kurczak curry, jagnięcina katmandu – każde danie, jakiego przyszło mi (i moim znajomym) próbować w lokalu jest co najmniej dobre. Większość zasługuje na miano pysznych. Ryż zawsze dobrze ugotowany, sosy idealnie doprawione, mięso odpowiednio dogotowane. Widać, że na jakości serwowanych dań załodze lokalu faktycznie zależy.

Warto także wspomnieć o obsłudze lokalu. Kelnerki, choć czasami, kiedy brak wolnych miejsc nawewt przy barze, każą na siebie czekać, potrafią doradzić i podpowiedzieć, czego warto spróbować. Zawsze pamiętają, by zapytać z czym danie ma być serwowane (co niestety bywa bolączką innych lokali, gdzie dodatki serwowane są oddzielnie).

Chmielarnia to obowiązkowy przystanek dla wszystkich, którzy cenią spotkania ze znajomymi przy dobrym jedzeniu i wybornym piwie. Takich miejsc powinno być więcej. Pyszne jedzenie, ogromny wybór piw, nienachalny wystrój. Warszawska Chmielarnia podbija serca kolejnych piwnych (i nie tylko) fanów.

Chmielarnia Multitap, Twarda 42, Warszawa

, , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>