Sapporo Premium Lager: Piwo do sushi

fot. PR/kuflowa.pl
fot. PR/kuflowa.pl

Polacy jedząc sushi zamawiają do picia zwykle sake albo zieloną herbatę. Tymczasem w Japonii głównym napojem podawanym do dań z surowej ryby jest piwo. Japończycy w ogóle zresztą – o czym mało kto wie – są bardzo piwnym narodem. Wypijają rocznie 6 miliardów litrów piwa, a w kraju funkcjonuje kilka wielkich browarów oraz setki mniejszych. A najstarszym japońskim browarem jest ten z Sapporo.

Piwo dotarło do Japonii w XVII wieku, wraz z holenderskimi marynarzami. Popularnym napojem stało się jednak dopiero pod koniec XIX wieku, gdy rewolucja przemysłowa przyniosła rozwój nowoczesnego browarnictwa. Obecnie Japończycy nie tylko warzą piwo na swój chłonny rynek, ale zdominowali też rynki azjatyckie. Zaczynają też wykupywać browary w innych częściach świata. Kto wie, może dotrą i do nas.

Póki co japońskie piwo nie jest w Polsce zbyt szeroko obecne. Można je kupić w niektórych supermarketach i delikatesach – a także, oczywiście, w knajpach z sushi. W Warszawie „suszarni” jest pełno, to i japońskiego piwa nie brakuje. W lokalu, w którym byłem ostatnio, do wyboru miałem kilka marek. Zdecydowałem się na Sapporo (należy jednak podkreślić, że dostępne w Polsce japońskie piwa zwykle nie są importowane wprost z Azji, ale warzone w Europie na licencji).

Browar Sapporo funkcjonuje nieprzerwanie od 1876 roku. Pierwsze piwa uwarzyli tam piwowarzy wykształceni w Niemczech. W Erze Meiji Japończycy jeździli po naukę tam, gdzie dany rodzaj ludzkiej działalności uważali za najlepiej rozwinięty. Musieli więc uznać niemieckie piwo za najlepsze na świecie (znam takich, którzy by się z dziewiętnastowiecznymi Japończykami zgodzili, chociaż ja do tych osób nie należę).

Obecnie piwo Sapporo Premium Lager w żaden sposób nie przypomina niemieckiego – no, może jasnym kolorem. Jest nieco wodniste i po pierwszych łykach można odnieść wrażenie, że w ogóle nie ma smaku.

Miałem już wystawić Sapporo najniższą ocenę, kiedy podano sushi. Wtedy okazało się, że lekkie piwo idealnie komponuje się z tym rodzajem jedzenia. Niewykluczone, że jest warzone właśnie w ten sposób, by jak najlepiej pasować do sushi. Jeśli więc jesteście w „suszarni” nie bójcie się zamówić japońskiego piwa – ale lepiej nie pijcie go bez dodatku ryżu i ryby.

Nazwa: Sapporo Premium Lager
Browar: Sapporo Breweries
Ocena: 1/5 bez sushi, 3/5 z sushi

, , , , , ,

Komentarze

  1. Janek pisze:

    Ośmielę się niezgodzić - bardzo przyjemne piwo, polecam również bez sushi!

  2. Mariusz pisze:

    Piwo sikacz, lekkie słabe bez głebokiego smaku. Odradzam

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>