"Bo w Perle nie ma chmielu?". Nasza odpowiedź na kuriozalny tekst "Gazety Wyborczej" o PerłaTrip

fot. PR/kuflowa.pl
fot. PR/kuflowa.pl

Dawno już nie widziałem tak spektakularnego przykładu medialnej bezmyślności, jak artykuł "Gazety Wyborczej" o wizycie blogerów w Browarach Lubelskich. Nie spodziewałem się, że akurat na Kuflowej przyjdzie mi rozprawiać się z manipulacjami "GW", ale najwyraźniej trzeba. Zwłaszcza, że sprawa odbiła się już głośnym echem.

Ale zacznijmy od początku. W środę i czwartek gościłem wraz z kilkunastoma innymi blogerami i vlogerami na PerłaTrip – imprezie oraz wycieczce po browarze. Gospodarze świetnie się nami zajęli, a przy okazji zdobyłem też sporo ciekawych informacji – np. o planach związanych z browarem w Zwierzyńcu oraz o sprawie zwrotnych butelek (Browary Lubelskie mają określoną taktykę w tej kwestii). Oczywiście spróbowałem też piw, których do tej pory nie piłem, np. Perły Koźlak i nowego Zwierzyńca.

Myślałem, że po powrocie do domu właśnie opisywaniem tych rzeczy się zajmę, a tymczasem trzeba zacząć od oświadczeń i sprostowań. Oto bowiem, co napisała po naszej wycieczce lubelska "GW":

Na popularnych wśród piwoszy blogach pojawiały się komentarze, że Perła - Browary Lubelskie nie warzy swojego piwa z prawdziwego chmielu. Browar z Lublina postanowił odpowiedzieć na to dobitnie - zaprosił blogerów na zwiedzanie swoich browarów.

I jeszcze:

W sieci pojawiło się sporo głosów, że sztandarowy produkt Browarów Lubelskich, czyli piwo Perła Chmielowa warzone w browarze przy ul. Kunickiego w Lublinie... wcale nie zawiera chmielu!

Jak widać, dziennikarz „GW” Marcin Bielesz w ewidentny sposób zasugerował, że to właśnie uczestnicy PerłaTrip mieli uwagi do składu Perły. W dodatku zrobił też z gości Perły idiotów, którzy nie wiedzą dlaczego na etykietach piw znajduje się często tylko napis „zawiera słód jęczmienny”:

Zaszkodziła sobie sama Perła, która swego czasu przestała umieszczać na etykietach przyklejanych na butelkach czy też na puszkach szczegółową informację o składzie piwa. Jest tam tylko informacja o zawartości alkoholu, a brak informacji o zawartości ekstraktu, co dla znawców piwa wydaje się podejrzane.

Na tekst "Wyborczej" zdążyli już odpowiedzieć blogerzy z ElDesmadre's Beer Vault :

1. Nigdy nie twierdziłem ani prywatnie ani publicznie, że piwo marki Perła nie zawiera chmielu.
2. Nigdy nie twierdziłem ani prywatnie ani publicznie, że brak podania pełnego składu na opakowaniu piwa świadczy o braku chmielu w piwie.
3. Celem wyjazdu do Lublina z mojej strony nie było przekonanie się o obecności chmielu w procesie warzenia piwa marki.

Oraz z Małe Piwko Blog:

Wykorzystanie mojego wizerunku, oraz nazwy bloga w kontekście nieprawdziwych informacji zawartych w poniższym artykule, narusza moje dobro osobiste i podważa moją wiarygodność jako blogera piwnego.

Sam niejednokrotnie, w wielu swoich tekstach i komentarzach obalałem mity dotyczące używania "zamienników chmielu" przez duże browary, oraz te, związane z informacją "zawiera słód jęczmienny" znajdującej się na etykietach. Bzdurą jest informacja, iż kiedykolwiek twierdziłem, że piwa, na których taki napis widnieje, chmielu nie zawierają.

Nic mi nie wiadomo również, iż celem mojej wizyty w browarze Perła, było przekonanie się na własne oczy, że piwo Perła produkowane jest przy udziale chmielu.

Nasza redakcja może się pod tym podpisać. Dodam jeszcze, że podczas całej wyprawy kwestia chmielu poruszana była tylko raz, kiedy pokazywano nam granulat chmielowy dodawany do piwa (bo warto przy okazji zauważyć, że piwa nie warzy się z chmielu, jest on tylko dodatkiem).

Na marginesie zaznaczę, skoro już tematem jest chmiel w piwach Browarów Lubelskich, że specjalny granulat jest robiony z chmielu z Lubelszczyzny skupowanego przez firmę i oddawanego do przetworzenia.

Pod względem sztuki dziennikarskiej tekst w "GW" jest o tyle zaskakujący, że oceniam – posiadając pewne medialne doświadczenie – iż bez wątpienia opiera się on na materiałach prasowych Browarów Lubelskich. Pojawia się więc pytanie, czy firma przypadkiem sama nie narobiła sobie kłopotu (a przy okazji nie zrobiła ze swoich gości ignorantów i idiotów) wciskając coś o "braku chmielu", co podchwycił niedoświadczony i leniwy pracownik "GW"(leniwy, bo starczyło skontaktować się z którymś z blogerów, czego autor tekstu nie zrobił).

, , , , , , , , ,

Komentarze

 1. Piwosz pisze:

  Czy Ty nie za dużo wymagasz od "dziennikarz(y)"a do tego Wiodącego Tytułu Prasowego?

  • Paweł Rybicki pisze:

   Może trochę za dużo ;) Warto jeszcze dodać, że w tekście "GW" jako uczestników wymieniono tylko część tych co byli. Ale to może i lepiej w tym kontekście ;)

 2. Piotrek pisze:

  wymagać trzeba, może koledze z GW nie smakowało piwo w czasie wyjazdu...generalnie Perła też nie może oczekiwać od każdego kogo zaprosi samych lukrowanych tekstów. tu jednak - masa błędów. granulat jest powszechnie używany i wcale nie świadczy o jakimś olewatorskim podejściu. cytowanie, czy powoływanie się na innych - bez komentarza

 3. jazeck pisze:

  Kto mi wytłumaczy dla czego perła kupiona w dwuch różnych sklepach smakuje inaczej?

 4. jazeck pisze:

  Kto mi wytłumaczy dla czego perła kupiona w dwóch różnych sklepach smakuje inaczej?

 5. a pisze:

  To ktos jeszcze czyta ten szmatławiec?
  Gdyby nie pieniądze z naszych podatków którymi chojnie PO i SLD datują michnika (poprzez zamówienia ogłoszeń, w wyborczej jest zwykle większość ogłoszeń publicznych niż prywatnych) to ta gazecina już dawno by zbankrutowała, ale kto wtedy by bronił bandytów komunistycznych przed lustracją.

 6. Piotrek pisze:

  widzę, że dyskusja tu idzie w baardzo piwnym klimacie

 7. widmo82 pisze:

  Hej, napiszcie o co chodzi z tymi butelkami zwrotnymi. Ze znajomymi spożywamy dość spore ilości i irytuje nas, że te butelki są bezzwrotne ;/

 8. Anonim pisze:

  hah takie wpadki to codzienność firm, które tną na kosztach i rozwiązują umowy z profesjonalistami. Rzekomo same sobie dadzą radę. Perała jakiś czas temu zakończyła współpracę z jedną z lubelskich agencji PR i od razu widać skutki ;)

 9. Łukasz Matusik pisze:

  ElDesmadre's Beer Vault a nie Beer Value (WTF!?).

 10. ... pisze:

  Jak dla mnie bloger, który pisze tu na wykopie, powinien popracować nad składnią ;(

 11. Bart. pisze:

  Ja przeczytałem artykuł G.W. ze zrozumieniem. Zrozumiałem, że na różnych blogach pojawiły się KOMENTARZE, mówiące nieprawdę.
  Ja w tej chwili też napisałem komentarz na Twoim blogu....

 12. rasas pisze:

  Blogerzy to ścierwa!

 13. Andy pisze:

  A ja lubie perle

 14. Roman Dubieniecki pisze:

  Także mnie zaskoczył fakt,iż w składzie Perły nie podano chmielu, sugerując jednak, iż Perła zawdzięcza mu swój smak. Myślę ,iż jakaś głowa coś kombinuje by ten niuans w przyszłości dał zysk, jeżeli nie jest tak,to wolałbym by chmiel jednak widniał na poczesny miejscu w składzie !

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>