Za dużo alkoholu, czyli Brackie Imperial IPA - Grand Champion 2013

Brackie Imperial IPA (fot. PR/kuflowa.pl)
Brackie Imperial IPA (fot. PR/kuflowa.pl)

W końcu udało mi się na nie trafić. Wprawdzie Grupa Żywiec zapewniała, że Grand Champion 2013 będzie sprzedawane np. w sklepach Tesco, ale jakoś przez wiele tygodni (premiera piwa miała miejsce 6 grudnia) nigdzie nie mogłem go znaleźć. Trzeba było jechać aż do Warszawy, żeby w końcu Brackie Imperial IPA znaleźć. No, ale wiadoma rzecz – stolica. A jaką rzeczą jest najnowszy Grand Champion uwarzony przez Czesława Dziełaka?

Z wiadomych względów po tym piwie (sprzedawanym w Tesco po 5,99 zł) obiecywałem sobie bardzo wiele. Opis na etykiecie obiecuje jeszcze więcej:

To piwo pełne bogatych i złożonych aromatów uzyskanych dzięki użyciu mieszanki siedmiu odmian chmielu (Magnum, Zeus, Simcoe, Citra, Centennial, Ahtanum, Amarillo), czterech słodów (pilzneńskiego, pszenicznego jasnego, monachijskiego i cara gold) oraz specjalnego szczepu drożdży.

Brzmi imponująco, prawda? Niestety, być może zbyt imponująco. Po otwarciu butelki nadchodzi bowiem pierwsze rozczarowanie w postaci aromatu. Czuć w nim typową dla IPA szlachetność, ale zarazem nie jest to ten piękny cytrusowy zapach znany z najlepszych piw IPA.

W smaku też nie jest tak dobrze, jakby mogło. Wielu piwnych blogerów podkreśla przealkoholizowany smak Brackiego Imperial IPA (na marginesie – piwo zawiera 8,5 proc. alkoholu oraz 18,5 proc. ekstraktu) i rzeczywiście – im dłużej to piwo pijemy, tym bardziej czujemy w ustach smak alkoholu. Inne aromaty gdzieś ulatują.

Zaznaczam – ogólnie ostatniego Grand Championa da się pić z przyjemnością. Zwłaszcza, gdy zwykle kupujemy w Tesco tylko typowe koncerniaki. Jeśli jednak zdarzyło nam się wypić kilka dobrych piw IPA (a mnie się zdarzyło), to spotkanie z Brackim Imperial IPA nie zrobi na nas specjalnego wrażenia.

W Grand Championie 2013 najbardziej spodobała mi się... etykieta. Jest prawdziwie imperialna. Utrzymana w zielonej kolorystyce zawiera dyskretny podpis autora i wszelkie niezbędne informacje.

Piwo: Brackie Imperial IPA
Browar: Grupa Żywiec (Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie)
Ocena: 3/5 (jako IPA), 5/5 (jako piwo z Tesco)

, , , , , , , ,

Komentarze

 1. Sebo pisze:

  ja sie zastanawiam do ktorych innych IPA porownujesz Imperial IPA, bo wg mnie malo piw tego typu w Polsce wytrzymuje z Brackim konkurencje na tym polu, co jest tak naprawde punktem odniesienia na PL poletku, pozdrawiam

 2. szpinakman pisze:

  potwierdzam wcześniejszy post, ponieważ też się zastanawiam do jakich IPA szeroko dostępnych w Polsce autor porównuje Brackie.

 3. Bartek pisze:

  Cóż, między IPA a IIPA jest jednak dość spora różnica, szkoda, że autor zdaje się ignorować ten fakt.

 4. iaak pisze:

  z tym bym się nie zgodził, jest to jedno z najlepszych IPA jakie piłem, co do zawartości alkoholu to mieści się w dolnych widełkach stylu Imperial(8,5-10) więc wszystko ok :D

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>