Ciechan Shandy: Premiera spóźniona, publiczność w szoku

fot. PR/kuflowa.pl
fot. PR/kuflowa.pl

Chyba jeszcze nigdy premiera piwa nie wzbudziła tylu emocji wśród klientów. Jeszcze dziwniejsze w całej sytuacji jest to, że tak naprawdę chodzi nie o piwo, a o 2-procentową mieszankę piwa z oranżadą. Ale dla wielu osób w tym właśnie w tym problem. Produkujcie prawdziwe piwo jak dotychczas a nie jakieś wymysły oranżadopodobne!!! - to tylko jeden z głosów oburzenia na Facebooku. Jaki więc jest napój Ciechan Shandy?

Browar Ciechan ogłosił, że wypuszcza swój nowy produkt do sklepów na początku września (w moje okolice trafiło zresztą dopiero teraz). Pomijając oburzonych samą ideą Ciechana Shandy, niektórzy klienci słusznie zauważyli, że to dziwny termin na proponowanie im typowo letniego piwa. Nawet na butelce napoju czytamy:

Prawdziwy smak lata

No, ale może chodzi o przypomnienie ludziom, jak smakuje lato, gdy będą się smucić w długie jesienne i zimowe wieczory? Możliwe. A skoro już jesteśmy przy butelce, to warto podkreślić, że jest bardzo ładna. Nawiązuję wzorem do innych Ciechanów, a równocześnie ma własny, znacznie bardziej "luzacki" styl. W dodatku przez szkło wyraźnie dostrzegane jest miłe zmętnienie, co – mam nadzieję – uchwyciłem na zdjęciu.

Tak, wziąłem butelkę do ręki, obejrzałem pobieżnie i otworzyłem. Wiem, że to nieprofesjonalne, ale... nie zerknąłem na skład. Popatrzyłem na tylną etykietę dopiero po spróbowaniu kilku łyków.

No właśnie, a jaki to był smak, bo to przecież najważniejsze? Cóż, był to smak... oranżady z piwem (właśnie w tej kolejności). Nuty cytrynowe i miodowe silnie wyczuwalne, ale też ślad piwnej goryczki. Dobre, nawet bardzo – ale zarazem nic szokującego. Ot, dobrej klasy słodki napój.

Kiedy już popróbowałem, spojrzałem w końcu na skład. I tu znów czekało mnie rozczarowanie. Oto Shandy w "podtytule" głosi, że jest miodowo-cytrynowe. Znając dokonania Ciechana spodziewałem się przynajmniej odrobiny prawdziwego miodu. Tymczasem miodowo-cytrynowy smak jest nadawany wyłącznie przez aromaty.

Pewną zagadką jest krótka trwałość piwa. Jego termin ważności to 23 października. Do sprzedaży trafiło, jak wspomniałem, na początku września, zapewne jako rozlana nieco wcześniej pojedyncza seria. A co więc chodzi z tą datą? Jak na piwo niepasteryzowane – nieco za długa, jak na pasteryzowana – za krótka.

Podsumowując, Ciechan Shandy jest napojem dobrym, smakującym znacznie lepiej niż większość konkurencji (mniej "chemicznie", przede wszystkim). Dlaczego jednak Browar Ciechan zdecydował się na jego wypuszczenie, i to akurat teraz, pozostaje dla mnie tajemnicą. Czyżby celował w nowy "target"? Bo na pewno nie jest to produkt dla smakoszy piwa.

, , , , , ,

Komentarze

 1. Kinga pisze:

  kurde niech ludzie dają pić innym co się im podoba! ja jestem kobietą, i w towarzystwie chciałabym się napić piwka, ale nie będę żłopać jak facet np. Tyskich bo to ani nie wygląda zachęcająco i smakuje średnio. Piwo smakowe to idealny wybór dla kobiety takiej jak ja. Co to się dzieje... nie jedna dziewczyna więcej piw niż facet potrafi wypić... i to jest szpan.

  • Smaky78 pisze:

   "Piwo smakowe to idealny wybór dla kobiety takiej jak ja."

   To nie jest idealny wybór, bo nie pijesz wtedy piwa tylko oranżadkę z dodatkiem piwa, i z prawdziwym piwem to nie ma wiele wspólnego.
   Poza tym co to za określenie "piwo smakowe" w takim razie takie India Pale Ale to jest piwo bezsmakowe?

   • Kinga pisze:

    No to w takim razie lubię oranżadkę z dodatkiem piwa:) i wiele jest takich osób, więc po co się czepiać i oburzać?
    Piwo wiadomo jaki ma smak... dodajesz oranżadę to jest smakowe np. cytrynowe, jaka w tym filozofia.

 2. KarlPopper pisze:

  Przyznaję rację Kindze, jeżeli ktoś lubi piwa smakowe oraz mieszanki piw i soków (to jednak dwie różne kategorie, ale nawet ta druga np. w Niemczech jest bardzo bogato oferowana) to nie można im zabraniać.

  Birofilom, którzy jednak wolą smak piwny niż mieszany z napojami owocowymi polecam w tym samym przedziale procentowym "A'la grodziskie" Pinty, orzeźwia, bardzo dobrze uwarzone, smakuje jak piwo.

 3. aro pisze:

  ostatnio Ciechan Shandy pojawił się w stokrotce . Mi nadal bardzo smakuje mimo ze na dworze zimno ......

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>